Menu

دانلود مقاله تحقیق پایان نامه

دانلود تحقیق پایان نامه مقاله رشته و گرایش : ادبیات برق عمران تاریخ شیمی فیزیک حسابداری روانشناسی مدیریت حقوق و..

معرفی منطقه ایلام و جاذبه­های طبیعی آن:نقش منابع طبیعی

نقش منابع طبیعی در جذب گردشگران

معرفی منطقه ایلام و جاذبه­های طبیعی آن

استان ايلام درعرض 31درجه و 58 دقيقه تا 34 و 15 درجه شمالي از خط استوا و طول شرقي 45درجه 24دقيقه تا 48 درجه و10دقيقه از نصف النهار گرينويچ به شكل يک متوازي الضلاع درجنوب غربي كشورمان ايران جاي دارد.

اين استان ازشمال با استان كرمانشاه از جنوب با استان خوزستان از شرق با استان لرستان واز غرب با كشور عراق (باطولمرز مشتركيدرحدود 400كيلومتر ) همسايه مي­باشد. مساحت استان ایلام در حدود 19086 كيلومترمربع (زنده دل وهمكاران) می­باشد استان ایلام دارای 9 شهرستان ایلام،مهران،آبدانان،دره شهر،دهلران، سیروان، چرداول،ملکشاهی و بدره می­باشد.

“ايلام”خاستگاه مردماني است کــــه ورق ورق تــاريخ ديرپاي ايران را تجربه کرده­اند.اعتبار ديرينه اين خاک و بوم در کنار جنگل­هاي انبوه “بلوط و بنه”و از حرکت و خروش رودهاي سيمره و کنجانچم به آن زيبايي محصور کننده­اي بخشيده و پرتوهاي روح افزاي آفتاب از فراز کوه­هاي قدکشيده کبيرکوه،مانشت و دينارکوه سرزمين طلوع خورشيد را به زيباترين عروس در دامنه زاگرس بزرگ تبديل کرده است.دره­هاي شگفت،رودها و آبشارهاي طرب انگيز،غــــارهاي بي­نظير،کوه­هاي سر به فلک کشيده، اقليم­هاي متنوع آب و هوايي،هم جواري ديدني کوه و دشت،سادگي هزار رنگ طبيعت وحشي،صداقت فرهنگ و هنر و چشم اندازهاي بديع،ايلام،سرزمين رنگ­ها را به شاهکار خلقت ايران تبديل کرده است.استان ايلام همچون ستاره­اي تابناک بر آسمان تاريخ و فرهنگ ايران زمين مي­درخشد و آثار تاريخي بسيار فراوان به جاي مانده از تمدن­هاي گذشته حکايت از ريشه­دار بودن تاريخ و فرهنگ اين ديار در قرن­هاي گذشته دارد براستي ديار ايلاميان که از هزاره­هاي قبل از ميلاد تاکنون به صلابت قلاقيران بوده است و آوازه مـــــردان و زنان سخت کوش و حماسه ساز آن در بزم و رزم دهل و سرنا شنيده مي­شود به عنوان استاني ميهمان­نواز پذيرايي گردشگران و دوستداران خويش است.آري ايلام قــــاب ديدگان هــــر بيننده­اي را مي­نوازد و دهان هر گردشگري را به شگفتي و حيرت وا مي­دارد. اينک اي دوستدار زيبايي­ها،ايلاميان خون­گرم،با سفره­هاي گشوده صفا و صميميت و يکرنگي ميزبان حضور سبز گردشگران عزیز هستند تـــا با ديدن شگفتي­هاي سرزمين رنگ­ها و ناشناخته­هاي گردشگري لحظاتي را در اين استان ميهمان ديدگانشان باشيد.فرقي نمي­کندچه فصلي باشد …آغوش ايلام براي وصل گشوده است، چه در بهار زيبا و فرح بخش، تابستان خنک و دلچسب، پاييز هزار رنگو چه زمستان سپيد و پر برف… (پورتال سازماني و اطلاع رساني استانداري ايلام).

برخی از جاذبه­های طبیعی استان ایلام عبارت اند از:

 

2-8-1-­ آبشارها

در استان ایلام تعداد معدودی آبشار وجود دارد که هر کدام فضای طبیعی دلنشینی را ایجاد کرده­اند و با وجود محدودیت و سختی دسترسی به آن­ها جاذب جمعیت بازدید کننده هستند که برخی از آن­ها عبارتند از:

 

2-8-1-1-­ آبشار چم آو

این آبشار در فاصلة 18 کیلومتری مسیر ایلام به صالح و درحد فاصل روستای چم آو و منطقه عمومی ماربره در میان تخته سنگ­ها جریان دارد آب این آبشار که از کوه­های ایلام سرچشمه می­گیرد، پس از طی مسافتی کوتاه به رودخانه گدارخوش می­ریزد.

 

2-8-1-2-­ آبشار آبتاف

آبشار آبتاف در مسیر میمه به پهلة زرین آباد شهرستان دهلران واقع شده است. آبشار آبتاف در زمرة آبشارهای زیبای استان ایلام است که از پیرامون آن به عنوان تفرجگاه استفاده می­شود.

 

2-8-1-3-­ آبشار سرطاف

آبشار سرطاف در شهرستان ایلام واقع شده است و یکی از تفرجگاه­های عمومی مردم ایلام می­باشد.

 

2-8-1-4-­ آبشار گچان

آبشار گچان در 15 کیلومتری شمال شهر ایلام و در میان تنگ که خود یکی از تفرجگاه­های ایلام است قرار دارد. در این منطقه که کوه­های زیبا و معظم مانشت و قلارنگ به همراه گچان گویی به هم رسیده­اند منظره بسیار زیبایی را ایجاد کرده است. به گونه­ای که در فصول بهار، تابستان و پاییز و حتی زمستان به علت دسترسی تقریبا راحت آن پذیرای خیل عظیم دوست­داران طبیعت است.

 

2-8-2-­ پارک­های طبیعی

موقعیت کوهستانی، تنوع آب و هوا، بالا بودن مقدار نزولات جوی و دیگر خصوصیات طبیعی باعث شده که استان ایلام از جنگل طبیعی پوشیده شده باشد هر چند به مرور زمان از تراکم و وسعت اراضی جنگلی استان کاسته شده، لکن در حال حاضر نیز باقی ماندة جنگل­های استان نسبت به برخی از استان­های کشور قابل توجه است و چشم اندازهای زیبایی از طبیعت استان را به نمایش می­گذارد. این استان دارای جنگل های وسیع و متراکم با درختان تنومند در مناطق كوهستاني و بيشه شمالي استان مي­توان مشاهده كرد كه عمدتاً از گونة بلوط هستند. نواحی جنگلی استان علاوه بر زیبائی­های طبیعی، دو نوع محصول سقز و کتیرا نیز دارد که به ویژه در گذشته درآمد قابل توجهی برای مردم بومی به بار آورده است. بر اساس گزارش اداره کل منابع طبیعی، مساحت جنگل­های استان حدود 600 هزار هکتار برآورد شده است. انواع گونه­های درختی آن عبارتند از: پسته کوهی، کیکم، زالزالک، بادام کوهی، زبان گنجشک، شِن، انجیرکوهی، ارغوان، گیلاس وحشی، مورد، کُنار و ارژن (ارجن).

مهم­ترین مکان­های تفریحی جنگلی موجود در استان عبارتند از:

 

2-8-2-1-­ پارک جنگلی چقاسبز «چقا جنگیه»

پارک جنگلی چقا سبز یکی از فضاهای زیبا و دلنشین ایلام است که شرایط طبیعی مناسبی را جهت گذران اوقات فراغت مردم فراهم آورده است. در مجاورت این پارک جنگلی که حدود 4000 هکتار وسعت دارد، محل دائمی نمایشگاه­ها و یک شهر بازی با تأسیسات مربوطه احداث شده است. در میان این جنگل انبوه که از درختان بلوط، پسته، زالزالک و انواع گونه­های گیاهی پوشیده شده است، درختانی همچون کاج و سرو، اقاقیا، ارجن، بادام کوهی و گردو کاشته شده است. این پارک جنگلی پرندگان کمیاب و زیبایی مانند بوتیمار نیز دارد. فضای این پارک از شرق به غرب به بزرگراه امام حسین (ع) و فرودگاه و از جنوب به دره دَزوَن کوه چاله سیه و هر قوتگه منتهی می­شود.

 

 

2-8-2-2-­ درة ییلاقی هفتاو میشخاص «هفت آب»

درة پرآب و درخت و مصفای میشخاص از روستای جعفرآباد در فاصلة 30 کیلومتری ایلام شروع شده و تا ارتفاعات طولاب که در آن جنگل و باغ در هم آمیخته­اند، ادامه می­یابد. درختان گردو، انواع میوه­ها، چندین روستا در مسیر ییلاقی دره با مردمانی فعال و مهربان، سرچشمه­های خروشان چشمه ساران متعدد، نزدیک بودن این درة ییلاقی با تفریح گاه جنگلی گاوز و مزارع متنوع آن باعث نشاط و علاقه در بازدید کنندگان از محل می­گردد. در دو کیلومتری این دره ییلاقی و در طول مسیر جادة اصلی ایلام به دره شهر جنگل انبوه و زیبای مله پنجاو، زیبایی خاصی به این مجموعه بخشیده است. درة ییلاقی هفتاو میشخاص با باغات و مزارع یکی از مناطق سرسبز و دیدنی و پردرآمد استان ایلام می­باشد که محصولات آن کیفیت مطلوبی دارند و در داخل و خارج استان به فروش می­رسد و باعث رونق اقتصادی منطقه می­گردد.

 

2-8-2-3-­ گردشگاه ییلاقی خوران ایوان

این گردشگاه که چشمه آبی زلال و درختانی کهنسال و قدیمی دارد، هر سال پذیرای ده­ها هزار نفر دانش­آموز در فصل تابستان است. این گردشگاه با امکانات تفریحی و گردشگری جالب توجه یکی از زیباترین و بهترین گردشگاه­های استان ایلام است که در فاصلة 7 کیلومتری شهر ایوان قرار دارد.

 

2-8-2-4-­ تفریحگاه جنگلی ششدار

این تفریحگاه در 5 کیلومتری شهر ایلام و در کنار کوه قلاقیران در مسیر جاده ایلام – کرمانشاه واقع شده و از شاخص­ترین تفریحگاه­های استان محسوب می­شود. این ناحیة تفریحی به خاطر مجاورت با شهر ایلام و نزدیکی به یکی دیگر از تفریحگاه­های زیبای طبیعی به نام منجل، مورد استفادة وسیع مردم و دوستداران طبیعت به ویژه در ایام فصول بهار و پاییز قرار می­گیرد. در حد فاصل بین این تفریحگاه و ناحیة منجل، چشمه سارها و باغات زیبای سلطان آباد قرارگرفته است. کوه معروف قلاقیران که از آن به عنوان نماد شهر و استان ایلام یاد می­شود در این ناحیه قرار دارد.

 

 

2-8-2-5-­ تفریحگاه جنگلی تنگ دالاو

این تفریحگاه در مسیر جادة اسلام­آباد – ایلام در فاصلة 25 کیلومتری شهر ایلام قرار گرفته و دارای جنگل­های انبوه بنه، زالزالک و بلوط و چشمه طبیعی آب می­باشد. تفریحگاه دالاو از وسعت قابل توجهی برخوردار است و با توجه به مجاورت با ارتفاعات طبیعی و تفریحی و شکارگاه­های منطقه و ییلاقی بودن آن، در بهار و تابستان مورد استفاده دوستداران و مشتاقان زیبایی­های طبیعت قرار می­گیرد.

 

2-8-2-6-­ تفریحگاه تجریان

تفریحگاه زیبا و جنگلی تجریان درفاصلة 20 کیلومتری شهرایلام در مسیر چوار- مورت و بولی قرار دارد و دارای چشمه­های آب زلال می­باشد. این تفریحگاه در مجاورت تنگ زیبای موسوم به تنگ بهشت واقع شده است و با توجه به اقلیم و آب و هوای منطقه از فصل زمستان تا بهار مورد استفاده قرار می­گیرد.

 

2-8-2-7-­ تفرجگاه گلم زرد و گره چکا

تفرجگاه گلم زرد و گره چگا در فاصلة 60 کیلومتری ایلام و در مسیر صالح آباد واقع شده است. این تفرجگاه زمستانی به دلیل آب و هوای مساعد، سرسبزی و زیبایی­های طبیعی مورد استفاده مردم ایلام و دوست­داران طبیعت قرار می­گیرد. این تفرجگاه در مجاورت دشت وسیع و زیبای دشتلک قرار دارد که جذابیت­های آن را دو چندان می­کند.

 

2-8-2-8-­ تفرجگاه کلم بدره

این تفرجگاه ییلاقی درفاصلة 70 کیلومتری ایلام درة کلم (حدفاصل ایلام – بدره) قراردارد. وجود باغات، گونه­های مختلف گیاهی و رودخانة پُرآبی که از دامنة کبیرکوه سرچشمه می­گیرد، این منطقه را به یکی از زیباترین مناطق ساخته است. زمان استفاده از تفریحگاه کلم بدره، تمام فصول سال و به ویژه فصل تابستان است و عمدة مراجعین آن را اهالی شهرهای نزدیک استان تشکیل می­دهد.

 

 

2-8-2-9-­ تفریحگاه جنگلی تنگ ارغوان (تنگ قوچعلی)

این تفریحگاه تقریباً در فاصله دو کیلومتری شهر ایلام در کنار تونل جدید آزادی واقع می­باشد. وجود جنگل انبوه بلوط دردو سمت جاده و تیغه­های سنگی و زیبای کوهستان و گردشگاه­های مناسب و درختان ارغوان در طول تنگه و ترکیب رنگ­ها در نظام طبیعی و مراتع پرپشت و گونه­های نادر گیاهی مانند گون، طویلک، قارچ و استفاده از گیاهان معطر در محدودة این تنگه و ارتفاعات ییلاقی آن در مسیر گز گردکان و سورگه صنعت زنبورداری رادر تهیه عسل ناب ایلامی رونق بخشیده است.

 

2-8-2-10-­ سایر گردشگاه­های جنگلی برحسب شهرستان­های استان

شهرستان ایلام: تفرجگاه­های جنگلی مله پنجاو، حاجی بختیار و آبزا، منجل، نخجیر و میان تنگ.

شهرستان مهران: تفریحگاه جنگلی کنار سد مهران و رودخانه کُنجانچم در 6 کیلومتری صالح­آباد.

شهرستان شیروان چرداول: مناظر زیبای تنگ قیر در چرداول، چشم اندازهای کشتزارها و شالیکاری­های پیرامون شهرهای شیروان و چرداول.

شهرستان آبدانان: مناظر طبیعی و تفریحگاه سهراب.

شهرستان دره شهر: چشم اندازهای طبیعی کبیرکوه و مناظر کنار رودخانه سیمره و همچنین مناظر طبیعی کوه اناران.